Çözüm, Windows

Acronis VSS Doctor İle VSS Hataları Bulmak

Sistem yöneticilerin imdadına hızır gibi yetişen bir çok tool vardır. Bunlardan biri de aslında bir çok insan tarafından bilinen Acronis VSS Doctor uygulaması. Backup uygulamalarının adeta eli ayağı olan VSS, bozulduğu zaman zor günler dostumuz olan backupların da temel direği diyebiliriz. VSS de sanki bunları bilir gibi bazen biraz nazlanıyor, kendini ağırdan satıyor.

Yedekleme sunucumu olağan günlük kontrollerim de fark ettim ki önemli bir sunucumun backup ı alınamamış. (2008 R2) Hataya ilk baktığımda VSS Servisinin timeout a düştüğünü belirtiyordu. Bunun üzerine direk aşağıda ki komutu CMD’de yönetici olarak çalıştırdım;

vssadmin list writers

Yukarı da ki komutu girdikten sonra belli bir süre beklememe rağmen herhangi bir sonuç dönmemiş, komut askıda kalmıştı. Bunun üzerine ilgili servisleri yeniden başlatsam da çözüm olmamıştı. Bu tip durumlarda ilk olarak sunucuyu yeniden başlatmak bazen en hızlı çözüm olabilmekteydi.

Ancak hazır elim değişmişken Acronis’in VSS Doctorunu indirip yine de bir test etmek istedim. Test sırasında “VSS Writers Status” de işlem yine askıda kalmıştı. Bunun üzerine sunucuyu yeniden başlatmıştım ve sorun çözülmüştü.

Sunucuyu başladıktan sonra backup işlemim sorunsuz bir şekilde sonuçlandı. Buna rağmen içimde bir kontrol etme isteği doğdu ve Acronis ile test ettiğimde bir çok hata tespit ettim ve yine Acronis’in önerdiği yönergeler bir çoğunu çözdüm.

https://www.acronis.com/en-us/personal/vss-diagnostic-free-tool/

 

Related post

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.