Exchange 2019’da Kurum Dışından Gelen Maillere Uyarı Ekleme

Günümüzde spam ve oltalama e-postaları oldukça sık gelmektedir. Son kullanıcıları bu konudaki dikkatini artırmak için kurum dışından gelen e-postalara bir uyarı ekleyebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak Exchange Control Panel‘e (ECP) yetkili bir hesap ile giriş yapıyoruz. Ardından sol taraftaki menüden mail flow (posta akışı) kısmına gelerek rules (kurallar) kısmında “+” butonuna basarak yeni bir kural oluşturuyoruz.

Burada kendinize göre bir kural adı belirledikten sonra alt taraftaki “Apply this rule if..” (Şu koşulda bu kuralı uygula) alanında “The sender is located” (Gönderenin konumu..) koşulunu seçerek değerini “Outside the organization” (Kuruluş dışında) olarak seçiyoruz.

Burada ilk başta ikinci bir koşul ekleyemiyoruz. Bu alana ikinci bir koşul alanı ekleyebilmek için alt taraftaki “More options” (Diğer seçenekler) bağlantısına tıklamamız gerekmektedir.

More options alanını açtıktan sonra az önce eklediğimiz koşulun altında “Add condition” (Koşul ekle) şeklinde bir buton çıkacaktır. Yeni bir koşul alanı ekleyerek, burada “The recipient is located…” (Alıcı konumu) koşulunu seçerek değerini “Inside the organization” (Kuruluş içinde) olarak seçiyoruz.

Gönderen ve alıcı konumlarını belirledikten sonra şimdi HTML olarak bir açıklama alanı oluşturacağız. Bunun için ilk olarak “Do the following…” (Şunu yap) diyerek “Prepend the disclaimer” (Bildirim ekle) kısmını seçeceğiz. Bu seçimi yaptıktan sonra sağ tarafta bir bildirim ekleme alanı çıkacaktır. Burada dilerseniz aşağıdaki taslağı kullanabilirsiniz veya kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

<p><div style="background-color:#FFEB9C; width:100%; border-style: solid; border-color:#9C6500; border-width:1pt; padding:2pt; font-size:10pt; line-height:12pt; font-family:'Calibri'; color:Black; text-align: left;"><span style="color:#9C6500"; font-weight:bold;>DİKKAT:</span> Bu mail bir kurum çalışanından <b>gönderilmemiştir.</b> Gönderenden ve e-postadan kesin bir şekilde emin değilseniz lütfen varsa linklere tıklayamanız ve mail eklerini güvenliğiniz için açmayınız.</div><br></p>

Choose a mode for this rule” (Bu kural için bir mod seçin) kısmını “Enforce” (zorla) olarak seçip, kaydediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.