Son Kullanıcı Deneyimini Artırmada Ağ Görünürlüğünün Rolü

Son 10 yılda internet kullanıcı sayısı %89 arttı. Bu artışın sonuçlarından biri de, hiç şüphesiz BT ekiplerinin üzerinde ki kesintisiz ve en iyi ağ deneyimi verme baskısı oldu. Konu süreklilik ve performans olduğunda ise ağın ve son kullanıcı performansının sürekli gözlemlenmesi son derece hayati bir konu oldu.

Problemimiz ve Çözümümüz Nedir?

İş dünyasında ki dijitalleşme de büyük hızla devam ediyor. Özellikle pandeminin hayatımıza olan en büyük etkilerinden birini de kurumlarda gördük. Kurumlarda network ile olan bağımlılık 2019’da %36 iken, bugün bu oranın %60‘lara ulaştığını görüyoruz.

Network dünyasına olan bağımlılığımızın bu kadar arttığı ortamda, BT ekipleri, zamanlarının %70‘i network sorunları ile geçiyor. Ağda ki bu içgörü eksikliği ise “Mean Time to Repair” olarak adlandırdığımız MTTR değeri artırıyor. Üstelik işletmelerin %64‘ü, networklerini izlemek için 4 ile 10 adet farklı uygulama kullandığını dile getiriyor. Bu kadar çok farklı araç kullanmak, network yönetiminde BT ekiplerine zorluk çıkarıyor. Sonuç olarak; network yönetiminin iyileştirilmesi ağ görünürlüğünü artırırken, troubleshooting konusunda BT ekiplerinin süreçlerini kolaylaştıracaktır.

Aruba UXI Arayüzü

Buna canlı bir örnek verecek olursak; 5 Martta tüm dünyada yaşanan Meta/Facebook/Instagram/Messenger erişim sorunu güzel bir örnek oldu.

Aruba UXI kullanan kurumlar, ilk olarak 5 Mart günü, UTC saati ile 15.00 civarlarında ilgili Meta servislerine erişimi engelleyen bir dizi tespitlerde bulundu. Üstelik bu tespitlerde Downdetector gibi kitle kaynaklı verilerle değil, teknik sebepleri ile birlikte bildirdi. (HTTP timeout) Bu uyarı sayesinde UXI kullanan kurumlar, Twitter vs. gibi ortamlara gerek duymadan sorunun teknik olarak sebebini kolayca öğrenmişlerdi.

Aruba UXI ile sadece ağ altyapısının değil, aynı zamanda uygulama performansları da izlenebildiği, gerçek zamanlı raporlar oluşturulduğu ve sadece bir sorun olup/olmadığının yanı sıra, kaynağı da net bir şekilde görülebildiği için sorun çözümünde ki süreyi kısaltarak, ağın daha güvenilir ve performansları bir şekilde çalışmasını sağlayabilirler.

LinkedIN’de yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.